Menu Zamknij

Zdolność kredytowa

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Czym jest zdolność kredytowa i jak ją zwiększyć? Co najbardziej wpływa na zdolność kredytową, aż w końcu jak jej nie stracić. Te i inne kwestie poruszamy właśnie w tym wpisie poniżej. Jeśli stoisz przed ważnym krokiem w swoim życiu, jakim jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego, firmowego czy każdego innego na dużą kwotę w którym liczy się dobra zdolność kredytowa, to koniecznie sprawdź ten wpis.

Zarobki a zdolność kredytowa

zdolność kredytowaNajważniejsze w kwestiach zdolności kredytowej wydają się zarobki. Większość banków bierze je pod uwagę jako głównej kryterium i według nieoficjalnych danych, mają około 80% znaczenia w tym czy otrzymamy dany kredyt czy też nie.

Istotne jest też jaki jest rodzaj tych zarobków. Niestety banki nadal lepiej traktują małą umowę o pracę na czas nieokreślony w jakimś państwowym przedsiębiorstwie (na przykład w szkole), niż dwukrotnie wyższe zarobki na podstawie umowy o dzieło (na przykład jako freelancer).

Gdyby się dobrze temu przyjrzeć, to całość ma sens, bo jak wiadomo trudniej jest stracić pracę osobie na państwowej posadzie, niż komuś, kto jest uzależniony na przykład od comiesięcznych zleceń. Inny jest też rodzaj zabezpieczenia, na przykład w firmie państwowej pracownicy otrzymują odprawy, mają chorobowe itd.

Zarobki dochody i rozchody przy kredycie

Jeśli Kowalski zarabia 10 000 zł, to ma dużą zdolność czy małą? To zależy… Ile chce pożyczyć, na jaki okres i co najważniejsze, czy podoła z ratą miesięczną. A to już oceni bank.

Bo jeśli rata Kowalskiego wynosi około 5000 zł, zaś ten ma wydatków na około 6000 zł, to bank prawdopodobnie nie udzieli mu kredytu na takich warunkach.

Wierz lub nie, ale bank ma swoje sposoby na to aby dowiedzieć się jakie masz wydatki. O niektórych nawet nie wiesz lub na co dzień o nich nie myślisz, a okaże się, że faktycznie istnieją.

Historia kredytowa a zdolność kredytowa

Kolejnym istotnym kryterium jest też historia kredytowa. Tu schemat jest prosty – im więcej „dobrych” regularnie spłacanych kredytów w przeszłości, tym lepiej, zaś im więcej „złych”, nie spłacanych w czasie, z interwencją komorników itd., wtedy historia jest złą i odbije się to negatywnie na naszym kredycie.

Historie nie ma aż tak ogromnego znaczenia, ale może przyczynić się na przykład do poprawienia naszej marży, możemy przez niższą marzę mieć tańszy kredyt.

Zdolność kredytowa a zabezpieczenie

Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu. To także ma ogromny wpływ na wysokość otrzymanego kredytu, czyli na zdolność kredytową. Nawet jeśli mamy mniejsze zarobki, a posiadamy zabezpieczenie w postaci nieruchomości (bo głównie to jest obiektem zainteresowania banku), wtedy bank chętniej udzieli nam kredytu. Schemat jest prosty i zrozumiały. W momencie gdybyśmy nie mogli spłacić zobowiązania, wtedy bank zajmie nieruchomość.

Inne kwestie, które mogą wpływać na zdolność kredytową:

  • liczba kredytobiorców i ich wiek
  • marża dla banku
  • inne produkty bankowe z których korzystamy (na przykład karta kredytowa),
  • rekomendacje KNF,
  • wysokość miesięcznych rat innych zobowiązań (pożyczek, jeśli takie są),
  • limity na kartach kredytowych,
  • opłaty dodatkowe, na przykład alimenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *